Karıştırma Tekniği Analiz Yazılımı (KTAY)

Karıştırma Tekniği Analiz Yazılımı (KTAY), Windows işletim sistemi altında kişisel bilgisayarda çalışan ve örneklenmiş IF (Intermediate Frequency) kayıt dosyalarını inceleyerek karıştırma sinyallerinin varlığını, niteliğini ve parametrelerini çıkartmak için kullanılan bir yazılımdır. Özellikle EH Test ve Eğitim sahalarında yapılan uçuşlarda karıştırmanın neden ve nerelerde etkili olduğunu tespit etmek, EH sisteminin hangi teknikleri hangi performans ile uyguladığını tespit etmek için kullanılır..

Anahtar Kelimeler:
  • Elektronik Harp Yazılımı
  • Jamming Analyse Software
  • KTAY
  • Karıştırma Tekniği Analiz Yazılımı

Karıştırma Tekniği Analiz Yazılımı (KTAY)

KTAY öncelikle kendisine yüklenen kayıt dosyasını inceleyerek, dosya içindeki test geçişlerini ayıklar ve hem görsel hem de tablo halinde listeler. Kullanıcının seçimi ile bir test geçişi incelemeye alınır. Test geçişi, EH testi sırasında tehdit silah sistemine karşı yapılan her bir angajman için kullanılmıştır.Seçilen geçişe ait silah sistemi radarı ve onu karıştıran sinyaller kullanıcıya gösterilir ve kullanıcının seçtiği bir zaman dilimi için analiz kullanıcının cevaplaması istenen bir dizi soru ile başlar. Soruların cevaplarına göre uygulanmış karıştırma tekniği tespit edilir ve parametreleri grafik ve tablo halinde gösterilir.KTAY manuel sinyal analiz imkanı da sunar. Kullanıcı kayıtlı sinyalin seçilen parçasını değişik filtrelerden geçirebilir, FFT, I-FFT alabilir, gürültüden arındırabilir ve daha bir dizi işlem yapabilir. Kendi başına da kullanılabilen KTAY, Radyo Frekansı Sinyal Analiz Sistemi’nin bir parçası olarak geliştirilmiştir ve Türkiye Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılmaktadır.

EHSİM

Elektronik Harp Sistemleri Müh. Tic. A.Ş.

Elektronik Harp ve Taktik Komuta Kontrol sistemleri alanlarında faaliyet göstermek üzere 1998 yılında kurulan şirketimiz, 20 yılı aşkın süredir aziz milletimize gurur ile hizmet etmektedir.